Strona główna
Biznes i Finanse
Tutaj jesteś

Jak założyć firmę budowlaną?

28 kwietnia 2022 jak założyć firmę budowlaną

Założenie firmy budowlanej może być dobrym pomysłem na stworzenie dochodowego biznesu. Jak założyć firmę budowlaną? Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu nowego przedsięwzięcia? 

Zobacz także: Wirtualne biuro – jakie korzyści daje usługa i dla kogo jest przeznaczona?

Firma budowlana – od czego zacząć?

Na samym początku zacząć będzie najlepiej od przygotowania biznesplanu firmy. Należy ustalić, jakie konkretnie usługi będą świadczone – ogólnobudowlane, budowlano-remontowe, wykończeniowe, a może specjalistyczne? Istotne jest również, aby ustalić na jakim obszarze terytorialnym będzie prowadzona działalność i do kogo zostanie skierowana oferta – do osób prywatnych, instytucji sektora publicznego, deweloperów czy innych przedsiębiorstw. Biznesplan powinien także obejmować analizę konkurencji, plan finansowo-inwestycyjny, strategię marketingową oraz analizę SWOT. 

Przed założeniem firmy budowlanej warto również zgromadzić kapitał, który będzie niezbędny nie tylko na początkowe inwestycje, lecz także zabezpieczy płynność finansową przedsiębiorcy, np. w związku z sezonowością branży czy zatorami płatniczymi.

Założenie firmy budowlanej nie wymaga posiadania żadnych specjalnych uprawnień, koncesji, licencji czy zezwoleń. Właściciel nie musi również mieć kierunkowego wykształcenia.

Konieczne mogą okazać się jedynie uprawnienia do wykonywania funkcji technicznych, np. w zakresie projektowania, nadzoru inwestorskiego, rzeczoznawstwa budowlanego czy kierowania robotami budowlanymi. Przedsiębiorca nie musi jednak sam nimi dysponować, lecz może zatrudniać odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.

Jak założyć firmę budowlaną krok po kroku?

Podstawą założenia firmy budowlano-remontowej jest wypełnienie wniosku CEIDG-1. Składa się go do urzędu miasta lub gminy i można zrobić to: osobiście, elektronicznie, wykorzystując bezpieczny podpis kwalifikowany, przez profil zaufany ePUAP lub listem poleconym (podpis poświadczony notarialnie). 

Po wybraniu opcji trzeciej dodatkowo należy udać się osobiście do urzędu i potwierdzić swoją tożsamość. Wybierając prowadzenie działalności w formie spółki prawa handlowego np. spółki z o.o., składa się wniosek o wpis do rejestru KRS.

Potrzebne dokumenty

Przedsiębiorstwa z branży budowlanej najczęściej są prowadzone jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Jest to najszybsza i najprostsza forma prawna, która nie wymaga wnoszenia kapitału zakładowego ani prowadzenia pełnej księgowości. Przedsiębiorca odpowiada w tym przypadku całym swoim majątkiem za zobowiązania firmy. Ma przy tym możliwość zatrudniania pracowników.

Jeśli zdecydujemy się na działalność jednoosobową, do rejestracji wystarczy dowód tożsamości i wejście na stronę CEIDG. Obecnie wszystkie sprawy związane z założeniem działalności można załatwić przez internet, za pomocą darmowego Profilu Zaufanego lub podpisu elektronicznego. 

Profil Zaufany można założyć w bankowości elektronicznej. Przy rejestracji spółki potrzebne będą: dowód osobisty, umowa spółki oraz oświadczenie o wniesieniu wkładów.

Redakcja crystalcity.pl

Zespół miłośników lifestyle, domu i biznesu. Dzielimy się wszystkim tym, co nas interesuje: przepisami, poradami modowymi, inspiracjami na wystrój domu oraz informacjami ze świata biznesu i finansów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

konwój gotówki
leasing Audi A5
rodzaje faktoringu

Jakie są rodzaje faktoringu?

24 listopada 2022

Jesteś zainteresowany reklamą?