Strona główna
Dom i Ogród
Tutaj jesteś

Zadaszenie tarasu — aspekty prawne i wizualne

8 czerwca 2023 Zadaszenie tarasu


Zgodnie z prawem budowlanym, taras jest rodzajem balkonu połączonego trwale z budynkiem, umieszczonym na parterze, piętrze lub płaskim dachu. W języku potocznym tarasem określamy odkrytą, płaską powierzchnię otoczona balustradą, znajdującą się najczęściej od strony ogrodu. Ta część budynku kojarzy się najczęściej z okresem wiosenno – letnim, kiedy to sprzyjająca pogoda pozwala na korzystanie w pełni z jego możliwości.

 

Zadaszenie nad tarasem a prawo budowlane

O ile taras najczęściej kojarzy się z powierzchnią odkrytą, o tyle okazać się może, że zadaszenie jest rozwiązaniem niezwykle praktycznym. Zanim jednak zdecydujemy się na taką opcję, warto przyjrzeć się, co na ten temat mówi prawo budowlane.

Ustawa z 7 lipca 1994 r. o prawie budowlanym nie określa stricte zadaszenia tarasowego, dlatego należy popatrzeć na ten aspekt z nieco szerszej perspektywy. Do wyboru mamy dwie alternatywy:

  • w przypadku zadaszenia tarasu rozumianego jako przebudowę budynku mieszkalnego musimy jedynie zgłosić budowę

  • w przypadku zadaszenia tarasu rozumianego jako remont nie musimy ani zgłaszać budowy, ani potrzebować pozwolenia

Zadaszenie tarasowe – porady

Wybór odpowiedniego zadaszenia tarasowego to nie lada wyzwanie. Musimy wziąć pod uwagę nie tylko kwestie wizualne, ale również praktyczne. Odpowiednio dobrane zadaszenie będzie stanowić zarówno ochronę przed opadami atmosferycznymi i słońcem, jak i nietuzinkową ozdobę. 

Materiał, na który się zdecydujemy, będzie w dużej mierze uzależniony od efektu, jaki chcemy osiągnąć – powinien komponować się z elewacją i stanowić z nią jednolitą całość.  Wśród najpopularniejszych z nich należą drewno, płyty poliwęglanowe i szkło. 

Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań jest bezramowa lub ramowa zabudowa ze szkła hartowanego. Dzięki specjalnej kompozycji możemy w dowolny sposób operować otwieraniem poszczególnych elementów składowych, co zapewni dopływ świeżego powietrza zawsze, kiedy tego potrzebujemy. Niepodważalną zaletą takiego rozwiązania jest wyciszenie tarasu przed hałasem z zewnątrz – zabudowa ze szkła hartowanego stanowi swego rodzaju barierę dźwiękoszczelną. 

Niezależnie od dokonanego wyboru, warto zdecydować się na wysokojakościowe materiały opatrzone certyfikatem wytrzymałości i odpowiednią gwarancją. Produkty tego typu posiada w swojej ofercie Szkalnorama, proponująca swoim potencjalnym klientom nie tylko zadaszenia tarasowe, ale również takie usługi jak stawianie przegród balkonowych czy wypełnianie i maskowanie już istniejących.

 

Redakcja crystalcity.pl

Zespół miłośników lifestyle, domu i biznesu. Dzielimy się wszystkim tym, co nas interesuje: przepisami, poradami modowymi, inspiracjami na wystrój domu oraz informacjami ze świata biznesu i finansów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zadaszenie tarasu
co można zrobić z malin
Wybór sukni ślubnej

Wybór sukni ślubnej

25 października 2022

Jesteś zainteresowany reklamą?