Lokata to popularna forma oszczędzania dla osób, które nie są zwolennikami dużego ryzyka inwestowania. Można ją założyć przez internet.
Decydując się na lokatę online, trzeba zwrócić uwagę na kilka jej parametrów. Dzięki temu osiągnie się wysokie zyski i korzystanie z niej będzie wygodne.
Czym jest lokata online?
Lokata online to forma depozytu bankowego. W jego ramach klient dokonuje wpłaty na rachunek lokacyjny określonej kwoty środków, które pozostają tam na ustalony okres (od 1 do nawet 720 dni). Bank wykorzystuje je m.in. do udzielania kredytów i inwestowania, co zapewnia klientowi zyski. Wypłacane są one z depozytem w formie odsetek pomniejszonych o podatek od zysków kapitałowych (w wysokości 19%) w momencie upływu terminu lokaty. Warto mieć na uwadze to, że przedterminowe zerwanie lokaty może się skończyć utratą części lub całości odsetek. To dlatego jest to produkt przeznaczony do długoterminowego oszczędzania.
Założenie lokaty online – zalety
Założenie lokaty online ma wiele zalet. Przede wszystkim oszczędza się czas, który można spędzić w domu na wypoczynku, zamiast stać w korkach i w kolejkach do konsultanta w banku. Stawiając na lokaty online, można także liczyć na większe zyski. Ograniczają one bowiem koszty banku związane z obsługą klienta bezpośrednio w oddziale. Wystarczy użyć porównywarek lokat online, by znaleźć najlepszą ofertę dla stałego lub nowego klienta. Założenie lokaty online jest proste. Wystarczy wejść w zakładkę inwestycji i wybrać ten produkt bankowy. Następnie można skorzystać z szerokich możliwości ustawienia kwoty lokaty i okresu jej trwania. Na końcu określa się sposób rozliczenia lokaty, tj. na jakie konto mają być wypłacone środki z depozytu wraz z odsetkami i czy lokata ma mieć charakter odnawialny, czy też nieodnawialny. Najważniejszym parametrem, który decyduje o wyborze lokaty przez internet, jest jej oprocentowanie, ale istotne są także inne kwestie, o których nie można zapomnieć.
Oprocentowanie lokaty i inne warunki umowy z bankiem
Oprocentowanie lokaty to podstawowy jej parametr, który decyduje o tym, czy jest ona opłacalna, a więc pokrywa w jak największym stopniu wskaźnik inflacji. Od czego ono zależy? Najważniejsza jest długość trwania lokaty. Lokaty na 6 i 12 miesięcy są często wyżej oprocentowane niż lokaty na 3 miesiące lub kilka dni. Dzięki temu bank może lepiej wykorzystać środki, co przekłada się na zyski z lokat. Nie w każdym przypadku możliwe będzie jednak zainwestowanie pieniędzy na tak długi okres. W związku z tym w przypadku lokat ważna jest także konkurencja między bankami. Szczególnie gdy następują zmiany w stopach procentowych, może się okazać, że w danym momencie oferta jednego banku jest znacznie lepsza niż inne z dostępnych na rynku. To dlatego warto śledzić na bieżąco sytuację w lokatach przez dostępne online porównywarki. Korzystne warunki oprocentowania ma m.in. lokata przez Internet Santander Consumer Banku. W ofercie na lipiec 2022 r. oprocentowanie środków wyniosło:
– 5,5% przy lokacie na 3 miesiące,
– 6% przy lokacie na 6 miesięcy,
– 6,20% przy lokacie na 12 miesięcy.
Oprocentowanie to jednak nie wszystko, na co trzeba zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy z bankiem. Może się bowiem zdarzyć, że będzie on wymagał skorzystania z innych produktów, a więc np. założenia konta osobistego, co mogłoby obniżyć zyski, ze względu na dodatkowe koszty. Istotne są także duże widełki, jeśli chodzi o minimalne i maksymalne kwoty depozytu oraz okresy lokacyjne. W ten sposób można dopasować lokatę do bieżących możliwości inwestowania.
Źródła:
https://direct.money.pl/artykuly/porady/na-co-zwrocic-uwage-przy-wyborze-lokaty
https://biznes.wprost.pl/poradnik/twoj-portfel/10714117/lokata-co-to-jest-rodzaje-lokat.html
https://gazetapowiatowa.pl/poradniki/prawo-poradniki/dlaczego-warto-zalozyc-lokate-online/
Materiał partnera