Nie zawsze szpital czy punkty diagnostyczne mają wystarczającą ilość specjalistów, którzy są w stanie zapewnić odpowiednią jakość opieki pacjentom. W tym celu coraz częściej wykorzystuje się teleradiologię, która pozwala znacząco przyspieszyć proces rozpoznawania chorób czy schorzeń. Czym się charakteryzują tego rodzaju usługi i dlaczego są tak przyszłościowe?
Czym jest teleradiologia?
Mianem teleradiologii określa się elementy radiologii, telekomunikacji i informatyki. Takie połączenie generuje wiele możliwości. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii można przesyłać obrazy z badań diagnostycznych w wysokiej jakości, a następnie poddać je szczegółowej analizie, by uzyskać rzetelny opis. Odpowiednia analiza jest dostępna nawet w kilka godzin po jej zleceniu, co ma szczególne znaczenie w pilnych przypadkach. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać informacje medyczne widoczne w wyniku przeprowadzenia tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, a także po wykonaniu zdjęć RTG.
Badania radiologiczne, które obejmuje teleradiologia
Istnieje kilka podstawowych badań obrazowych, pierwszym z nich jest rezonans magnetyczny. Jest nieinwazyjnym i bezpiecznym badaniem. Dzięki niemu można wykryć stany chorobowe wszystkich narządów i tkanek. Jest precyzyjny i czuły. Pozwala ocenić stan mięśni, szpiku kostnego, naczyń krwionośnych i serca.
Tomografia komputerowa wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie i pozwala sprawdzić konkretne miejsca w celu odpowiedniej diagnostyki. Najczęściej jest wykonywana w przypadku podejrzenia wystąpienia urazów, diagnostyki onkologicznej czy w przypadku zagrożenia życia.
Badanie RTG, potocznie nazywane prześwietleniem, pozwala rozpoznać choroby kości i stawów, serca, zatok, nerek, przewodu pokarmowego, czy jamy brzusznej, klatki piersiowej, a także głowy. Badanie jest nieinwazyjne i bezpieczne.
Kto zajmuje się opisaniem badania?
Wykorzystanie teleradiologii pozwala obniżyć koszty związane z koniecznością zatrudnienia dodatkowego personelu. Coraz więcej placówek medycznych korzysta z pomocy firm zewnętrznych. Jedną z nich jest Tele Diagnostyka – https://telediag.pl/. Firma oferuje wynajem mobilnych pracowni TK, MR i RTG, a także wykonanie opisów badań pacjentów. Radiolodzy z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie diagnostyki obrazowej przygotowują szczegółową i dokładną dokumentację medyczną. Dzięki temu pacjent może być odpowiednio szybko zdiagnozowany. Pomoc z zewnątrz pozwala również przyspieszyć pracę radiologów i zredukować ilość zleceń do wykonania. Taka forma coraz częściej jest praktykowana również w innych krajach. Zarówno lekarz specjalista, jak i rezydent może nawiązać współpracę, dzięki czemu rozwinie swoje umiejętności i zdobędzie nowe doświadczenie w swojej dziedzinie. Warto korzystać z nowoczesnych metod!