Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Czym jest i jak się wykorzystuje teleradiologię?

27 września 2022

Nie zawsze szpital czy punkty diagnostyczne mają wystarczającą ilość specjalistów, którzy są w stanie zapewnić odpowiednią jakość opieki pacjentom. W tym celu coraz częściej wykorzystuje się teleradiologię, która pozwala znacząco przyspieszyć proces rozpoznawania chorób czy schorzeń. Czym się charakteryzują tego rodzaju usługi i dlaczego są tak przyszłościowe?

Czym jest teleradiologia?

Mianem teleradiologii określa się elementy radiologii, telekomunikacji i informatyki. Takie połączenie generuje wiele możliwości. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii można przesyłać obrazy z badań diagnostycznych w wysokiej jakości, a następnie poddać je szczegółowej analizie, by uzyskać rzetelny opis. Odpowiednia analiza jest dostępna nawet w kilka godzin po jej zleceniu, co ma szczególne znaczenie w pilnych przypadkach. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać informacje medyczne widoczne w wyniku przeprowadzenia tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, a także po wykonaniu zdjęć RTG.

Badania radiologiczne, które obejmuje teleradiologia

Istnieje kilka podstawowych badań obrazowych, pierwszym z nich jest rezonans magnetyczny. Jest nieinwazyjnym i bezpiecznym badaniem. Dzięki niemu można wykryć stany chorobowe wszystkich narządów i tkanek. Jest precyzyjny i czuły. Pozwala ocenić stan mięśni, szpiku kostnego, naczyń krwionośnych i serca.

Tomografia komputerowa wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie i pozwala sprawdzić konkretne miejsca w celu odpowiedniej diagnostyki. Najczęściej jest wykonywana w przypadku podejrzenia wystąpienia urazów, diagnostyki onkologicznej czy w przypadku zagrożenia życia.

Badanie RTG, potocznie nazywane prześwietleniem, pozwala rozpoznać choroby kości i stawów, serca, zatok, nerek, przewodu pokarmowego, czy jamy brzusznej, klatki piersiowej, a także głowy. Badanie jest nieinwazyjne i bezpieczne.

Kto zajmuje się opisaniem badania?

Wykorzystanie teleradiologii pozwala obniżyć koszty związane z koniecznością zatrudnienia dodatkowego personelu. Coraz więcej placówek medycznych korzysta z pomocy firm zewnętrznych. Jedną z nich jest Grupa Eurodiagnostic – https://eurodiagnostic-polska.pl/. Firma oferuje wynajem mobilnych pracowni TK, MR i RTG, a także wykonanie opisów badań pacjentów. Radiolodzy z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie diagnostyki obrazowej przygotowują szczegółową i dokładną dokumentację medyczną. Dzięki temu pacjent może być odpowiednio szybko zdiagnozowany. Pomoc z zewnątrz pozwala również przyspieszyć pracę radiologów i zredukować ilość zleceń do wykonania. Taka forma coraz częściej jest praktykowana również w innych krajach. Zarówno lekarz specjalista, jak i rezydent może nawiązać współpracę, dzięki czemu rozwinie swoje umiejętności i zdobędzie nowe doświadczenie w swojej dziedzinie. Warto korzystać z nowoczesnych metod!

Audioguide

Redakcja crystalcity.pl

Zespół miłośników lifestyle, domu i biznesu. Dzielimy się wszystkim tym, co nas interesuje: przepisami, poradami modowymi, inspiracjami na wystrój domu oraz informacjami ze świata biznesu i finansów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Księgarnia online
Olej silnikowy syntetyczny
Co fajnego kupić dziecku

Co fajnego kupić dziecku?

7 września 2023

Jesteś zainteresowany reklamą?