Dieta lekkostrawna polega na spożywaniu produktów, które łatwo się trawią, nie obciążając dodatkowo układu trawiennego. Jest ona kojarzona z dietetycznym przygotowywaniem posiłków, które zostaną łatwo przyjęte przez nasz organizm. Dieta lekkostrawna – czyli co jeść oraz jak szybko wrócić do zdrowia? Jak stosować się do tej diety i jakie produkty jeść?
Zobacz także: Rodzaje diet – jak wybrać dietę dla siebie?
Zasady w diecie lekkostrawnej
W diecie lekkostrawnej powinno pamiętać się o kilku istotnych zasadach, dzięki którym szybko wyleczymy nasz przewód pokarmowy i poprawimy stan swojego zdrowia.
– Regularnie spożywaj posiłki, od 4 do 5 razy dziennie.
– Nawadniaj organizm odpowiednio często.
– Kontroluj wielkość swoich porcji, tak aby nie były one zbyt duże.
– Gotuj przede wszystkim w wodzie i na parze.
– Wybieraj delikatne warzywa i mocno dojrzałe owoce. Pamiętaj o ich umyciu, przetarciu lub zmiksowaniu.
– Wydłuż czas gotowania twardych produktów spożywczych, aby były miękkie i lepiej przyswajalne.
Najważniejszą zasadą diety lekkostrawnej jest eliminacja produktów oraz potraw ciężkostrawnych, które długo zalegają w żołądku i wywołują wzdęcia. Lekka dieta zakłada ograniczenie przede wszystkim produktów wędzonych, ostro przyprawionych i marynowanych. Na diecie lekkostrawnej powinno się także unikać produktów zawierających duże ilości błonnika pokarmowego. Zamiast surowych warzyw czy produktów zbożowych z pełnego ziarna, które mogą podrażniać przewód pokarmowych, można go dostarczać, włączając do jadłospisu młode warzywa, dojrzałe owoce, drobne kasze oraz pieczywo graham.
Dieta lekkostrawna – dla kogo?
Dieta lekkostrawna służy poprawie stanu zdrowia. Polega na spożywaniu produktów, które są dobrze tolerowane przez nasz układ pokarmowy. Dzięki temu możemy polepszyć swoje samopoczucie i jednocześnie zminimalizować objawy towarzyszące określonym dolegliwościom. Dieta lekkostrawna jest dobra dla każdego – pozwala cieszyć się witalnością oraz idealną formą. Taki sposób odżywiania jest przede wszystkim wskazany przy występowaniu niestrawności. Zapewnimy tym samym swojemu żołądkowi prawidłowe funkcjonowanie. Co więcej, produkty lekkostrawne nie powodują wzdęć, zgagi, czy uciążliwych zaparć. Dietę poleca się także w stanach podgorączkowych, w czasie przeziębień lub grypy, dbając o prawidłowe odżywienie organizmu.
Przykładowe potrawy lekkostrawne
Na śniadanie: bułka z jasnego pieczywa, sucharki, kiśle, galaretki, jogurt ze świeżymi owocami, jajecznica na parze, zupa mleczna.
Na obiad: zupy krem, krupnik z kaszą jęczmienną, zupa jarzynowa, ryż, kasza kuskus, gotowane warzywa, indyk gotowany, lane kluski.
Dieta lekkostrawna – czyli co jeść? Zalety stosowania
Dieta lekkostrawna to bardzo zdrowy sposób odżywiania. Odpowiednio skomponowane potrawy gwarantują niepowtarzalne doznania smakowe, a co najważniejsze – przyczyniają się do poprawy naszego stanu zdrowia.
Zastosowanie diety powoduje odczucie powracającej energii i co najważniejsze regenerację całego organizmu. Odpowiednio zbilansowana pomoże uzupełnić brakujące witaminy i składniki mineralne. Ta metoda odżywiania pomoże również w utracie nadprogramowych kilogramów bez efektu jojo.