Maliny mają niepowtarzalny smak, który uwielbia wiele osób. Szczęśliwcy, którzy mają wolne miejsce na swoje działce, mogą pokusić się o posadzenie kilku krzaków. O czym należy pamiętać, sadząc maliny w ogrodzie, by rosły zdrowo i przynosiły wiele owoców?
Z tego artykułu dowiesz się:
- gdzie sadzić maliny w ogrodzie
- kiedy sadzić maliny
- jak powinno wyglądać podlewanie malin i ich nawożenie
- jak i kiedy przycinać maliny w ogrodzie
Zobacz także: Jakie są skuteczne sposoby na komary w ogrodzie?
Gdzie sadzić maliny w ogrodzie?
Maliny w ogrodzie będą dobrze się czuły w żyznej glebie, która jest próchniczna i lekko kwaśna. Warto zadbać, by odczyn gleby miał pH 6,5. Szukając miejsca dla krzewów malin, należy unikać gleby, która jest ciężka, albo wprost przeciwnie, bardzo lekka i piaszczysta.
Warto pamiętać, że maliny dobrze się czują, gdy mają dużo słońca. Owoce szybciej dojrzewają, są czerwone i aromatyczne. Stanowiska południowo-wschodnie oraz południowo-zachodnie będą idealne, by posadzić krzewy malin.
Ważne jest również, by maliny hodować w miejscu osłoniętym od wiatru. Dzięki temu jest szansa, że pędy nie będą przemarzały i więcej owoców będzie się zawiązywało.
Kiedy sadzić krzewy malin?
Maliny można kupić w jutowych workach, gdzie była korzeniowa, jest odsłonięta. Należy pamiętać, że takie krzewy sadzimy jesienią, najpóźniej do początku listopada lub wiosną, czyli w okolicach marca lub kwietnia. Kupując krzewy w doniczkach, można sadzić je przez cały sezon.
Malina uprawa nie należy do skomplikowanych. Trzeba jednak pamiętać o pewnych zasadach, których już od momentu posadzenia krzaków należy przestrzegać. Bardzo ważne jest, by krzewy malin były posadzone na odpowiedniej głębokości.
Maliny w ogrodzie nie powinny być posadzone głęboko. Korzenie powinny być przykryte wyłącznie 2-centymetrową warstwą ziemi. Ważne jest również, by ziemię wokół rośliny dobrze ubić i od razu podlać krzewy.
Kolejnym krokiem, który ma duży wpływ na plony, jest przycięcie roślin. Należy pozostawić wyłącznie 10-15 cm gałązki nad ziemią. Dzięki temu w przyszłym roku będziemy mogli cieszyć się obfitymi plonami.
Nawożenie i podlewanie malin
Maliny w ogrodzie lubią żyzną ziemię. Koniecznie trzeba o tym pamiętać i już przed posadzeniem roślin warto zatroszczyć się o ziemię. Podlanie jej obornikiem lub nawozami zielonymi przyniesie pozytywne skutki w postaci większej ilości owoców.
Warto pamiętać, że jesienią warto zasilić krzewy malin nawozami bogatymi w fosfor i potas. Ważne jest również wiosenne nawożenie. Pierwsza dawka powinna być dostarczona roślinom już w marcu. Kolejne w kwietniu i w maju. Tak zasilone krzewy będą dobrze rosły i obficie owocowały.
Malina uprawa to przede wszystkim systematyczne podlewanie. Jest to niezmiernie ważne, gdyż system korzeniowy krzewów malin jest płytki i gdy tylko przez kilka dni nie pada deszcz, krzewy mogą stracić owoce.
Maliny w ogrodzie — przycinanie
Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest przycinanie malin. Większość krzewów owocuje na pędach dwuletnich. Należy je przycinać od razu po owocowaniu. Cięcie należy wykonać blisko ziemi. Trzeba wykonać cięcie tuż po zebraniu owoców. Nie należy czekać, aż opadną liście, gdyż krzew mogą zaatakować pasożyty.
Należy pamiętać, że przycinamy wyłącznie te pędy, na których pojawiły się owoce. Pędy tegoroczne należy zostawić, by mogły zaowocować w kolejnym roku.