Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Najpopularniejsze hiszpańskie tańce narodowe

18 listopada 2022 hiszpańskie tańce narodowe

Hiszpanie kojarzą się nam z ludźmi otwartymi, pełnymi temperamentu i chętnymi do zabawy. Nie powinno się myśleć stereotypowo, jednak skądś te skojarzenia nam się wzięły… Prawdopodobnie jedną z przyczyn takiego ich postrzegania są hiszpańskie tańce narodowe. Charakteryzują się bowiem dużą energią, żywiołowością i emocjonalnością. W końcu kto nie słyszał o widowiskowym tańcu flamenco? Jednak jest wiele innych, pięknych tańców, którymi może się pochwalić Hiszpania. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym charakteryzuje się taniec flamenco
  • jak wygląda paso doble
  • jaki charakter ma bolero

Zobacz także: Tango — taniec towarzyski

Taniec flamenco

Niektóre hiszpańskie tańce są znane na całym świecie. Jednym z nich jest flamenco. Pochodzi głównie z terenów Andaluzji i kojarzy się z kulturą cygańską. W 2010 roku UNESCO wpisało ten taniec na listę reprezentatywną dziedzictwa kulturowego ludzkości. Wykonywane jest w czasie świąt, festiwali religijnych, uroczystości prywatnych oraz kościelnych, a jego tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Nie jest to tylko taniec: flamenco składa się z cante, czyli śpiewu, balie, czyli tańca i toque, czyli gry na gitarze, przy wtórze kastanietów, rytmicznego klaskania, pstrykania i tupania. Ważnym elementem flamenco jest charakterystyczny ubiór wykonawców. Kolorowe, często czerwone, falbaniaste stroje kobiet z gorsetem, chustą oraz dodatkami: wachlarzem lub kwiatem różnią się od bardziej stonowanych ubrań mężczyzn z kamizelką, koszulą, apaszką i płaskodennym kapeluszem. 

Taniec flamenco jest bardzo emocjonalny, ukazujący często zupełnie skrajne uczucia, takie jak namiętność, głęboki smutek, radość, strach, żal. Opowiada historię, pięknie dopełniając śpiew i grę. Może być wykonywany solowo, w dwie osoby lub grupą. Tancerze energicznie tupią do rytmu towarzyszącemu gitarze. Taniec flamenco to także pełne wdzięku ruchy nadgarstków, rąk i dłoni. 

Paso doble

Hiszpańskie tańce często przedstawiają jakąś historię i ukazują różnorodne emocje. Paso doble to taniec, które po hiszpańsku oznacza „podwójny krok”. Przypomina w pewnym sensie corridę, czyli walki torreadora z bykiem. Partnerka, w długiej, pięknej spódnicy, odgrywa tu rolę czerwonej płachty, a partner torreadora. Wszystko dzieje się wokół wyimaginowanego byka. Paso doble to emocjonujący taniec pełen ekspresji i napięcia, odbywający się przy akompaniamencie szybkiej, marszowej muzyki. Całe przedstawienie odbywa się jeszcze przed rozpoczęciem tańca. Zanim tancerze zrobią pierwsze kroki, przybierają wybrane wcześniej pozy. To sprawia, że jeszcze zanim zacznie się taniec widownia już może się w niego wczuć. Dobrze zatańczone, efektowne paso doble tańczone jest przez tancerzy posiadających duże umiejętności taneczne i aktorskie. Składa się z trzech części: ukazującej wejście torreadora na arenę, przedstawiającej jego walkę z bykiem i pokazującej jego zwycięskie przejście. 

Hiszpańskie tańce narodowe

Bolero

Bolero to taniec pochodzący z XVIII wieku i kojarzony głównie z rejonami Kastylii i Andaluzji. Jest doskonałym przykładem, że ludowe hiszpańskie tańce są znane i podziwiane na całym świecie. W XIX wieku zainspirował bowiem wielu kompozytorów muzyki klasycznej, takich jak Fryderyk Chopin, Maurice Ravel, czy Ludwig van Beethoven do stworzenia niezwykle popularnych teraz utworów. Zazwyczaj temu tańcowi towarzyszy akompaniament gitary, kastanietów, perkusji, tamburyna, bębna, a także śpiew. Tańczy się go w parach. Bolero ma wyrazistym melodię i jest bardzo dynamicznym tańcem, mimo że gra się go w umiarkowanym tempie. Składa się z pięciu części. 

Zobacz także: Wybór sukni ślubnej

Audioguide

Redakcja crystalcity.pl

Zespół miłośników lifestyle, domu i biznesu. Dzielimy się wszystkim tym, co nas interesuje: przepisami, poradami modowymi, inspiracjami na wystrój domu oraz informacjami ze świata biznesu i finansów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Księgarnia online
Olej silnikowy syntetyczny
Co fajnego kupić dziecku

Co fajnego kupić dziecku?

7 września 2023

Jesteś zainteresowany reklamą?