Strona główna
Biznes i Finanse
Tutaj jesteś

Jak przebiega konwój gotówki?

14 czerwca 2023 konwój gotówki


Transport wartości pieniężnych jest istotnym procesem dla wielu przedsiębiorstw i instytucji. Jednak przewóz gotówki wiąże się z dużym ryzykiem, dlatego wymaga przemyślanej logistyki oraz odpowiedniego zabezpieczenia. Konwojowanie pieniędzy musi być realizowane zgodnie z przepisami prawa, które określają, w jaki sposób gotówka oraz cenne przedmioty powinny być przewożone. W artykule wyjaśnimy, jak wygląda transport pieniędzy i jak jest zabezpieczany.

Cash handling a konwojowanie gotówki

Cash handling to zespół czynności związanych z obiegiem wartości pieniężnych. Wymienia się tutaj transport pieniędzy (cash in transit), ale również ich liczenie, sortowanie, sprawdzanie autentyczności, przechowywanie i raportowanie stanów. Ostatnim elementem cash handlingu jest serwis ATM – to zbiór czynności zapewniających płynność bezobsługowych urządzeń płatniczych, czyli bankomatów i wpłatomatów.

Nietrudno zauważyć, że najbardziej wymagającym zadaniem jest sam konwój gotówki, czyli przewóz z miejsca na miejsce. Czynność wymaga dużego doświadczenia, profesjonalizmu oraz przestrzegania prawa, dlatego zajmują się tym firmy trudniące się zabezpieczaniem osób i mienia.

Kto korzysta z usługi cash handlingu?

Konwojowanie gotówki jest wymagane prawnie, jeśli wartość przesyłki przekracza 0,2 jednostki obliczeniowej. Jednostką obliczeniową jest 120-krotność przeciętnego wynagrodzenia brutto za ubiegły kwartał. 

Konwój z pieniędzmi jest więc bardzo powszechny w przypadku przedsiębiorstw zajmujących się handlem, a także instytucji finansowych, stacji paliw, placówek pocztowych. Należy jednak zaznaczyć, że konwojuje się nie tylko gotówkę, ale również cenne przedmioty – np. dzieła sztuki lub biżuterię.

Konwój gotówki krok po kroku

Przedsiębiorca zgodnie z przepisami prawa musi zabezpieczyć przewożoną gotówkę, w tym celu wynajmuje firmę, która posiada niezbędne licencje oraz pojazdy przystosowane do przewozu pieniędzy. Zleceniodawca podaje ilość i wartość gotówki, która ma zostać przewieziona. Firma ochroniarska przygotowuje plan konwoju, określa liczbę konwojentów oraz pojazdów, a następnie odbiera gotówkę z miejsca wskazanego przez przedsiębiorcę. Pracownicy ochrony weryfikują dokumenty oraz sprawdzają zabezpieczenia gotówki.

Wartości pieniężne zabezpiecza się w pojemnikach, torbach lub w skrzyniach, całość trafia do opancerzonego i certyfikowanego pojazdu. Pojazd jest monitorowany oraz zabezpieczony przed włamaniem. Konwój z pieniędzmi wyrusza w trasę, a konwojenci przez całą trasę utrzymują łączność z dyspozytorem. Dodatkowym zabezpieczeniem jest lokalizator GPS umieszczony w pojeździe.

Konwój gotówki jedzie bezpośrednio do miejsca docelowego (np. do banku, siedziby firmy lub do sklepu). Tam wyznaczona przez zleceniodawcę osoba jest upoważniona do odbioru zabezpieczonych pieniędzy. Sprawdzane są dokumenty i pokwitowania, a konwojenci uzyskują potwierdzenie wykonanej usługi. Ostatnim etapem konwojowania gotówki jest sporządzenie raportu dla zleceniodawcy.

Redakcja crystalcity.pl

Zespół miłośników lifestyle, domu i biznesu. Dzielimy się wszystkim tym, co nas interesuje: przepisami, poradami modowymi, inspiracjami na wystrój domu oraz informacjami ze świata biznesu i finansów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

konwój gotówki
leasing Audi A5
rodzaje faktoringu

Jakie są rodzaje faktoringu?

24 listopada 2022

Jesteś zainteresowany reklamą?